Jak “craftovat” svou práci?

Co se stane, když si představíte, že je Vám po celém dni v práci dobře? Že se necítíte přehlceni, Vaše motivace neklesá a pracovní angažovanost možná dokonce roste? Troufnu si odpovědět za nás za všechny. Cítíme se příjemně, ba dokonce uvolněně. A právě k tomuto pocitu může napomoct, když svou práci “craftujeme“.

Craftování práce aneb co znamená “Job crafting”?

Vezmeme-li to od píky, tak job crafting je definován jako proaktivní změna našeho chování, která ladí naše preference dohromady s našimi pracovními aktivitami.1 Jinými slovy to znamená, že si proaktivně upravujeme design své práce tak, aby nám v ní bylo dobře. 

Možná si právě říkáte, „mou práci mi zadává můj nadřízený, jen těžko si jí tím pádem můžu upravovat“ anebo „mám na své hlavě spoustu povinností, takže se zaměřuju hlavně na jejich postupné odškrtávání.“ Tomu naprosto rozumím. Job crafting však není o revolučních změnách, které otočí naší práci vzhůru nohama. Je o drobnostech. Drobnostech, které mohou být na první dobrou nepatrné, ale výrazně změní náš pocit z pracovního dne. V tom je jeho krása. Řada z nás totiž pracuje v zajetých vzorcích, u kterých se domníváme, že nám fungují dobře. A přesto se na konci dne necítíme dobře.

A „craftovat“ toho můžeme opravdu hodně!

Od počtu káv za den, přes způsob zapisování si poznámek až po to, s kým či kde trávíme v práci svůj čas.

Pojďme se podívat na jedno ze základních rozdělení „craftovacích“ příležitostí:

➡️ Craftování pracovních úkolů

➡️ Craftování dovedností

➡️ Craftování vztahů

➡️ Craftování well-beingu

No a když se nám job crafting daří, tak se to pozitivně projevuje například v:

➡️ našem well-beingu (Tims et al., 2013)2

➡️ pracovní angažovanosti (Harju et al., 2016)3

➡️ pracovním výkonu (Tims et al., 2015)4

Co tím job craftingem tedy myslím?

Ukážu Vám obsah a principy job craftingu na příkladu mé klientky. Říkejme jí Lenka. 

Lenka pracuje jako marketingová manažerka ve velké firmě a vede pětičlenný tým. Její pracovní náplň tvoří spoustu meetingů a callů. Má zkrátka velmi náročnou roli. Uvědomila si ale, že i přesto, že se potkává se spoustou lidí, nenavazuje s nimi pevnější vztahy, kterých si ve svém životě obecně cení. Řadu vztahů a kontaktů v práci vnímá spíše povrchově. 

A proto přišla s „craftovacím“ nápadem. Každý den spontánně zavolá někomu ze svého týmu a navodí jakékoli pracovní/nepracovní téma. Na pár minut, v uvolněném a příjemném módu. 

Po nějaké době tohoto experimentu si Lenka uvědomila, že svou práci a svůj den má díky těmto drobným hovorům mnohem více pod kontrolou. A především, že na ni kolegové reagují mnohem pozitivněji a vřeleji než dříve.

Co z toho vychází?

✔️ Žádná raketová věda

✔️ Evidentní pozitivní dopad

✔️ Časová investice v řádu minut

Jak začít?

Jak s craftingem začít? ➡️ postupně. Podívejme se na zjednodušený „návod“, jak na to:

  1. Rozpadněte si svou pracovní náplň na menší a stravitelnější dílky. Ať už z pohledu času, místa, pracovních aktivit či úkolů.
  2. Pátrejte po palčivém bodě. Co Vám v těchto dílkách chybí/přebývá?
  3. Klíčový moment: zkuste se zamyslet, jak byste svůj palčivý bod mohli „craftovat“/upravit/upgradovat, chcete-li.
  4. Experimentujte a testujte s nápady!

Je v pořádku, pokud to nepůjde na první dobrou. Od toho tu testování. Ujistěte se však, že si své testování pro sebe zhodnotíte.

A pokud byste si s tímto procesem lámali hlavu, ráda Vám s tím pomůžu. 

Věřím, že nemusíme jít cestou „je to práce, nějak to přečkám“, ale že si ji skutečně dokážeme užít.

Zajímá Vás, odkud jsem čerpala?
  1. Wrzesniewski, A., & Dutton, J. E. (2001). Crafting a job: Revisioning employees as active crafters of their work. Academy of Management Review26(2), 179-201.
  2. Tims, M., Bakker, A. B., & Derks, D. (2013). The impact of job crafting on job demands, job resources, and well-being. Journal of occupational health psychology18(2), 230.
  3. Harju, L. K., Hakanen, J. J., & Schaufeli, W. B. (2016). Can job crafting reduce job boredom and increase work engagement? A three-year cross-lagged panel study. Journal of Vocational Behavior95, 11-20.
  4. Tims, M., Bakker, A. B., & Derks, D. (2015). Job crafting and job performance: A longitudinal study. European Journal of Work and Organizational Psychology24(6), 914-928.